Svatý Valentýn - proč slavit?

5 důvodů, proč slavit Valentýna

Svátek svatého Valentýna je často vnímán jako čistě komerční záležitost. Češi přece slaví svátek zamilovaných 1. května, a není tudíž potřeba zavádět zde americké novoty. Velmi negativně působí na odpůrce Valentýna kýčem přeplácané výlohy a všudypřítomná červená srdíčka. Přinášíme pět důvodů, proč slavit Valentýna není vůbec špatný nápad.

1/ Svatý Valentýn pro lásku zemřel 

Podle legendy kněz Valentýn v Římě tajně oddával mladé zamilované páry, a porušoval tak zákaz římského vládce. Za svou neposlušnost byl popraven. Později se stal mučedníkem. Oslavou sv. Valentýna tedy uctíváme hrdinství světce, který položil svůj život ve prospěch zamilovaných.

2/ 1. máj je novodobý svátek

Odpůrci Valentýna často argumentují, že v naší zemi je tradičním svátkem zamilovaných 1. květen. Každý přece ví, že na prvního máje se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem, ideálně pod třešní. V různých kulturách je začátek května spojen s oslavou lásky a plodnosti. Český první máj je však dáván do souvislosti s tvorbou Karla Hynka Máchy a datován do začátku 20. století. Jedná se tedy o svátek velmi mladý a do značné míry uměle vytvořený.

3/ Zpříjemněte si ponuré zimní dny

Svátek sv. Valentýna připadá na půlku února. Dny jsou ještě krátké, počasí chladné. Lidé jsou po po zimě vyčerpaní, nálada pošmourná. Romantický večer s milovanou osobou dokonale zažene zimní chmury a dodá potřebnou energii. Vždyť oslava lásky je předzvěst vytouženého jara.

4/ Svezte se na vlně lásky

Držet se svých zásad a přesvědčení je samozřejmě správné. Ale zkuste občas své názory přehodnotit. Valentýn útočí ze všech stran? Vaši známí a přátelé plánují oslavy? Nechte se strhnout atmosférou lásky. Nemusíte přece propadat komerčním lákadlům a konzumu. Slavte po svém, máte-li s kým. Je to Váš den. Užijte si ho tak, abyste byli spokojeni.

5/ Vyznání lásky není nikdy dost

Když někoho milujete, využijte každou příležitost mu to sdělit. Kytička nebo drobný dárek potěší v únoru, v květnu i kdykoliv jindy. Pokud si vzájemnou lásku a náklonnost dáváte najevo každý den, nepotřebujete řešit, jestli slavit Valentýna nebo první máj. Každý den pro Vás bude oslavou lásky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení