Svatý Valentýn - proč slavit?

5 důvodů, proč slavit Valentýna

Svátek svatého Valentýna je často vnímán jako čistě komerční záležitost. Češi přece slaví svátek zamilovaných 1. května, a není tudíž potřeba zavádět zde americké novoty. Velmi negativně působí na odpůrce Valentýna kýčem přeplácané výlohy a všudypřítomná červená srdíčka. Přinášíme pět důvodů, proč slavit Valentýna není vůbec špatný nápad.

1/ Svatý Valentýn pro lásku zemřel 

Podle legendy kněz Valentýn v Římě tajně oddával mladé zamilované páry, a porušoval tak zákaz římského vládce. Za svou neposlušnost byl popraven. Později se stal mučedníkem. Oslavou sv. Valentýna tedy uctíváme hrdinství světce, který položil svůj život ve prospěch zamilovaných.

2/ 1. máj je novodobý svátek

Odpůrci Valentýna často argumentují, že v naší zemi je tradičním svátkem zamilovaných 1. květen. Každý přece ví, že na prvního máje se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem, ideálně pod třešní. V různých kulturách je začátek května spojen s oslavou lásky a plodnosti. Český první máj je však dáván do souvislosti s tvorbou Karla Hynka Máchy a datován do začátku 20. století. Jedná se tedy o svátek velmi mladý a do značné míry uměle vytvořený.

3/ Zpříjemněte si ponuré zimní dny

Svátek sv. Valentýna připadá na půlku února. Dny jsou ještě krátké, počasí chladné. Lidé jsou po po zimě vyčerpaní, nálada pošmourná. Romantický večer s milovanou osobou dokonale zažene zimní chmury a dodá potřebnou energii. Vždyť oslava lásky je předzvěst vytouženého jara.

4/ Svezte se na vlně lásky

Držet se svých zásad a přesvědčení je samozřejmě správné. Ale zkuste občas své názory přehodnotit. Valentýn útočí ze všech stran? Vaši známí a přátelé plánují oslavy? Nechte se strhnout atmosférou lásky. Nemusíte přece propadat komerčním lákadlům a konzumu. Slavte po svém, máte-li s kým. Je to Váš den. Užijte si ho tak, abyste byli spokojeni.

5/ Vyznání lásky není nikdy dost

Když někoho milujete, využijte každou příležitost mu to sdělit. Kytička nebo drobný dárek potěší v únoru, v květnu i kdykoliv jindy. Pokud si vzájemnou lásku a náklonnost dáváte najevo každý den, nepotřebujete řešit, jestli slavit Valentýna nebo první máj. Každý den pro Vás bude oslavou lásky.